• Vzdelávacie programy a projekty uplatňované v škole

• Katechézy Dobrého pastiera

• Katechézy Dobrého pastiera sa snažia priviesť dieťa do styku so „zdrojmi“, prostredníctvom ktorých sa Boh zjavuje a komunikuje v živej forme. V našej škole začíname realizovať katechézy v materskej škole.

Sofia Cavalletti bola presvedčená, že Boha sa učíme spoznávať prostredníctvom Biblie, presnejšie udalostí, ktoré predstavujú základ kresťanstva: Ježišovho života, jeho smrti a zmŕtvychvstania. KDP sa preto nezakladá na náuke ani na zážitku, ale na kerygme: na udalostiach, ktoré sú pre nás skutočne radostnou zvesťou. Deti nie sú do Písma uvádzané formou biblických príbehov s didaktickou alebo moralizujúcou funkciou, ale formou, pri ktorej dovolíme, aby sa ich text dotkol. Autorky KDP Sofia Cavalletti a Gianna Gobbi zdôrazňovali, že rozhodujúci vek pre katechézu je do 6 rokov, kedy si dieťa tvorí základný obraz o Bohu – milujúcom Otcovi, alebo o prísnom sudcovi. Odpozorovali, že potrebám najmenších detí zodpovedá obraz Boha ako Dobrého pastiera, preto je kľúčovou témou KDP podobenstvo o Dobrom pastierovi, cez ktoré sa deti zakoreňujú v dôverujúcom vzťahu s Ježišom – Dobrým pastierom. Bibliu prežívame celým svojim životom obvzlášť v liturgii a svoje naplnenie nachádza pri počúvaní spoločestvom, ktoré sa buduje pri eucharistickom slávení. Preto aj dieťa, ktoré spoznáva Dobŕeho pastiera, by sa malo voviesť do najväčšieho diania, pri ktorom ho stretávame: do svätej omše.

Program KDP je rozdelený do troch úrovní na základe vývinových štádií dieťaťa, o ktorých hovorila Maria Montessori (rané detstvo, staršie detstvo a dospievanie). Podľa jednotlivých úrovní sa mení aj zariadenie a materiály používané v átriu.