• Otázky a odpovede

• 1. Čo znamená, že je Vaša škola katolícka?

Výchova a vzdelávanie v našej škole je v duchu kresťanských hodnôt. Snažíme sa zameriavať na celistvý rozvoj osobnosti žiaka, teda rozvíjame rozumovú, emocionálnu, duchovnú a fyzickú inteligenciu, spolu s praktickou. To znamená, že okrem odbornosti ponúkame aj aktivity zamerané na rozvoj ľudského charakteru a duchovného rastu a najmä vytvárame podnetné a bezpečné prostredie, v ktorom má možnosť rásť každé dieťa.

2. Platí sa u Vás za štúdium?

Nie, za štúdium v našej škole sa neplatí. Naša škola je financovaná, tak ako štátne školy, zo štátneho rozpočtu, a preto je štúdium bezplatné.

3. Musí byť dieťa pokrstené, aby mohlo študovať v tejto škole?

Podmienkou nie je krst. Podstatné je, že rodič a dieťa chce študovať v tejto škole a zároveň rodič musí súhlasiť s výchovno-vzdelávacím programom školy, v rámci ktorého sú povinné dve hodiny náboženstva týždenne. Ak takýto žiak si chce počas štúdia doplniť akúkoľvek zo sviatostí, ochotne sa mu individuálne venujeme. Svedčia o tom niektorí naši absolventi.

4. Aké predmety sa u Vás vyučujú?

Naša škola vyučuje predmety, ktoré vychádzajú zo štátneho vzdelávacieho programu. Anglický jazyk učíme od 1. ročníka, informatiku od 2. ročníka, nemecký jazyk od 1. ročníka nepovinne a od 6. ročníka povinne, ďalej je rozšírená časová týždenná dotácia  prírodovedných predmetov a ponúkame bohatú škálu krúžkov.

5. Kde študujú Vaši žiaci po skončení?

Pokračujú na rôznych školách, podľa ich výberu. Na základe komunikácie s učiteľmi zo stredných škôl sú naši žiaci veľmi žiadaní kvôli vedomostiam a správaniu.

6. Čítali sme, že Vaša škola je podľa agentúry INEKO najlepšia v meste Púchov a v okrese už niekoľko rokov za sebou. V celoslovenskom poradí sa už 12 rokov držíte na prvom mieste v Púchove a v okrese Púchov . Tiež niekoľko rokov za sebou dosahujete najlepšie výsledky v národnom testovaní piatakov a deviatakov v Púchove a v okrese. Ako dosahujete tieto výsledky?

V škole sa snažíme učiť zaujímavo, modernými spôsobmi učenia. Nemalú úlohu má aj duchovná formácia žiakov a množstvo formačných akcií, ako aj projekt Európskej únie, ktorý bol zameraný na vybavenie školy pomôckami, na čítanie s porozumením a informačno-komunikačné technológie. Pravidelne robíme diagnostiku školy. Na učenie má veľký vplyv racionálna, citová a duchovná časť osobnosti každého žiaka. Snažíme sa o vyváženosť formácie každej z uvedených zložiek a o ich vzájomné prepojenie.

7. Neznámkujete vo Vašej škole prísnejšie ako na ostatných základných školách?

Každý učiteľ v našej škole sa snaží o objektívne známkovanie a prihliadanie na osobný výkon, snahu a danosti žiaka. Okrem toho, známky z polroka nejdú na prihlášky na stredné školy. Mnohé stredné školy si uvedomujú rozdiel v známkovaní a preto počet bodov za vysvedčenie na prijímacích skúškach na stredné školy dávajú nižší než počet bodov za výsledky z testovania piatakov a deviatakov, kde naši žiaci dostávajú vysoký počet bodov, vrátane žiakov s poruchami učenia. Mnohé školy úplne upustili od počtu bodov za vysvedčenie. Na viacerých prijímacích skúškach na stredné školy sa naši žiaci umiestňujú na popredných miestach. Rovnako sme porovnávali priemerné výsledky z jednotlivých predmetov našej školy a ostatných škôl, pričom sme nenašli signifikantné rozdiely.

8. Prijímate do Vašej školy žiakov s poruchami učenia?

Áno, prijímame. Týmto žiakom sa venuje špeciálny pedagóg a pedagogickí asistenti a majú aj niektoré úľavy vo vyučovaní.