Duch služby v rodine
Duch služby
Autor: Bruno Ferrero SDB, preklad: Ján Čverčko SDB
Deti treba učiť konkrétnym spôsobom, ako sa vykonávajú jednotlivé pracovné úkony v domácnosti. Treba ich pozvať, aby spolu s vami naložili riad do umývačky, povysávali byt, umyli vaňu v kúpeľni, vymenili olej v aute. Tu hovoríme o vašej ochote pozvať deti a ukázať im, ako sa veci robia, a je to aj o vôli nechať ich „naživo“ si to vyskúšať.
Nevyhnutné pracovné návyky a zručnosti, ktorým priúčate svoje deti, podporujú rast ich sebadôvery a odstraňujú jednu z najzávažnejších prekážok služby lásky. Neskôr, keď ich požiadate o nejakú prácu, nebudú sa už môcť vyhovárať, že to nevedia alebo že danú vec nikdy nerobili.
Veľmi dôležité je vysvetľovať deťom dôvody práce, hovoriť im, prečo ich zaúčame do domácich prác a aký je zmysel práce.
Na strane rodičov sa niekedy robí veľká chyba: oni chcú rozhodnúť, v akom veku majú deti začať pomáhať v domácnosti. Napríklad keď sa malé dievčatko rozhodne pomôcť poukladať riady na stôl, hneď hovoríme: „ Nie, si ešte malá!“ Neskôr, keď už má šesť rokov, vyžadujeme, aby to urobilo. Dievčatko si, samozrejme, položí otázku, prečo by tak malo robiť teraz, keď dovtedy sme sa zaobišli bez neho. Takýmto spôsobom zahadzujeme množstvo príležitostí, ktoré by ináč pomohli deťom dobrovoľne si vytvoriť správny vzťah k práci. Naopak, tam, kde sa už od malička umožní deťom (nie nasilu!) zapojiť sa do práce, obľúbia si ju a tešia sa z dosiahnutých výsledkov.