V súvislosti s usmerneniami ministerstva školstva prinášame výber najčastejšie kladených otázok, ktoré sa týkajú fungovania nového školského roka.
Budú sa zatvárať školy? Nie, podľa nové COVID Automatu aj v prípade zhoršenej epidemiologickej situácie bude prezenčná forma vzdelávania umožnená pre všetky ročníky všetkých druhov škôl vo všetkých farbách okresov. Na rozdiel od minulého roka nebudú môcť riaditelia a zriaďovatelia rozhodnúť o uzavretí celej školy, ale len o prerušení vyučovania v triede alebo v triedach.
Aký je rozdiel medzi karanténou a izoláciu? Kto je v izolácii? Kto je v karanténe? IZOLÁCIA je pre osobu, ktorá bola pozitívne testovaná na COVID-19. Izolácia znamená oddelenie a obmedzený pohyb chorej osoby a jej izoláciu v domácom prostredí alebo v karanténnom zariadení, v zdravotníckom zariadení alebo zariadení na tom určenom. Izoláciu vykonáva aj osoba pri vstupe na územie SR zo zahraničia, a to v prípade, že nespĺňa výnimku (plne zaočkovaná osoba) podľa aktuálne platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. KARANTÉNA je pre osobu, ktorá je podozrivá na ochorenie COVID-19, a teda bola označená ako úzky kontakt alebo prejavuje príznaky ochorenia COVD-19. Osoba podozrivá na ochorenie COVID-19 zostane doma alebo v určenom karanténnom zariadení podľa posúdenia typu domácnosti (možnosť zdržiavania sa v samostatnej izbe).
Čo presne znamená, že má dieťa/žiak výnimku z karantény? Idú zaočkovaní žiaci/zamestnanci školy do karantény, ak prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívne testovanou na COVID-19? Povinnosť karantény po úzkom kontakte sa nevzťahuje na osobu, ktorá: a) je najmenej 14 dní po aplikácii 2. dávky očkovacej látky (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V) b) je najmenej 21 dní po aplikácii 1. dávky očkovacej látky (Johnson&Johnson), c) je najmenej 14 dní po aplikácii 1. dávky očkovacej látky, ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19, alebo d) prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, a nevyskytujú sa u nej klinické príznaky ochorenia COVID-19. Tieto osoby potom, ako prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívne testovanou na COVID-19, do karantény nepôjdu.
Čo znamená písomne informovať o výnimke z karantény? Rodič sa môže dobrovoľne rozhodnúť informovať školu o tom, že jeho dieťa spĺňa podmienky výnimky z karantény, a to predložením tlačiva „Oznámenie o výnimke z karantény“ (Príloha č. 2 ŠKOLSKÉHO SEMAFORU)
Aká je povinnosť nosiť rúška? Sú vo všetkých školách a školských zariadeniach prikázané? Existujú výnimky? Áno, povinnosť nosiť rúška sa aj naďalej týka všetkých škôl a školských zariadení v interiéri. Aktuálnu výnimku z povinnosti nosiť rúško majú deti do 6 rokov, deti v materských školách, deti, plniace povinné predškolské vzdelávanie v registrovaných nesieťových zariadeniach,žiaci so závažnými poruchami autistického spektra, žiaci so sluchovým postihnutím alebo so stredným a ťažkým mentálnym postihnutím a pedagógovia týchto žiakov. Povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest naďalej upravuje aktuálne platná vyhláška ÚVZ SR, ktorá je dostupná na webovej stránke: https://www.uvzsr.sk/docs/info/ut/vyhlaska_237.pdf
Čo je potrebné urobiť, ak rodič oznámi, že bol pozitívne testovaný na COVID-19 a jeho dieťa chodilo do školy? Kto ide v takom prípade do karantény? Ak sa osoba pozitívna na ochorenie COVID-19 vyskytne v domácnosti žiaka, zostáva v karanténe len tento žiak po dobu 14 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou, ak nespĺňa podmienky výnimky z karantény. Jeho trieda pokračuje v prezenčnom vyučovaní.
Môže riaditeľ alebo zriaďovateľ zatvoriť celú školu? Nie, riaditeľ ani zriaďovateľ nemá možnosť zavrieť celú školu. Školu nie je možné uzavrieť na základe rozhodnutia zriaďovateľa školy resp. riaditeľa školy ani v červenej fáze ŠKOLSKÉHO SEMAFORU. Riaditeľ školy, po informovaní zriaďovateľa, môže preventívne prerušiť vyučovanie v triede alebo vo viacerých triedach (nie však v celej škole), v ktorej sa vyskytla osoba pozitívna na COVID-19 počas obdobia 2 dní pred jej testovaním.
Ak mal žiak posledných 180 dní potvrdený COVID-19, musí ísť do karantény, ak sa stretol s pozitívne testovanou osobou alebo má výnimku? Na takéhoto žiaka sa vzťahuje výnimka z karantény podľa aktuálne platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.
Môžeme v škole vyučovať predmet hudobnú výchovu? V základných školách prebieha výučba všetkých predmetov, vrátane hudobnej výchovy. Aktuálne platná vyhláška ÚVZ SR však stanovuje povinnosť nosiť rúško aj pri výučbe hudobnej výchovy. Základné umelecké školy, vrátane spevu, literárno-dramatického a tanečného odboru, a centrá voľného času zabezpečujú prevádzku podľa aktuálne platného COVID Automatu zverejneného na webovej stránke: https://korona.gov.sk/covid-automat-naslovensku/, pričom upozorňujeme, že v bordovej a čiernej farbe okresu je prevádzka zabezpečená individuálnou alebo dištančnou formou.
Môžu sa organizovať školy v prírode? Ak áno, aké sú odporúčania na hygienické štandardy? Školy v prírode neodporúčame plánovať, keďže sa riadia usmerneniami COVID Automatu o hromadných podujatiach a v prípade zhoršenia pandemickej situácie v okrese hrozí ich zrušenie. V prípade, že sa škola predsa len rozhodne organizovať školu v prírode, mala by myslieť na náklady spojené s prípadným stornom a zároveň minimalizovať premiešavanie tried.
Môžu sa organizovať lyžiarske výcviky? Lyžiarske výcviky neodporúčame plánovať, keďže sa riadia usmerneniami COVID Automatu o hromadných podujatiach a v prípade zhoršenia pandemickej situácie v okrese hrozí ich zrušenie. V prípade, že sa škola predsa len rozhodne organizovať lyžiarsky výcvik, mala by myslieť na náklady spojené s prípadným stornom a zároveň minimalizovať premiešavanie tried.
Môžu sa organizovať vedomostné súťaže? Ak áno, podľa akých pravidiel sa majú riadiť? Vedomostné súťaže neodporúčame plánovať prezenčnou formou, keďže sa riadia usmerneniami COVID Automatu o hromadných podujatiach a v prípade zhoršenia pandemickej situácie v okrese hrozí ich zrušenie. Organizáciu hromadných podujatí, pri ktorých dochádza k premiešavaniu žiakov, odporúčame podľa možností uskutočňovať dištančne.
Kde nájdem aktuálne vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR? Aktuálne platné vyhlášky nájdete na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR: https://www.uvzsr.sk
Zistíme pozitivitu u žiaka sediaceho v poslednej lavici. Učiteľ tam bol 1 vyučovaciu hodinu, žiak aj učiteľ mali rúško. Je to úzky kontakt? Áno, tento učiteľ sa považuje za úzky kontakt, pretože bol pozitívnym žiakom v interiérovom alebo inak uzavretom priestore dlhšie ako 15 minút. O karanténe osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, hovorí vyhláška Úradu verejného zdravotníctva č. 239.
V prípade, že v triede je pozitívny žiak (celá trieda ide do 14 dňovej karantény) ak sa v triede nachádzajú žiaci s výnimkou, musia ostať prezenčne sa vzdelávať. Môže riaditeľ školy pre žiakov s výnimkou určiť dištančnú formu vzdelávania (ak ich je v triede príliš málo)? Manuál ŠKOLSKÝ SEMAFOR určuje, že ak je v triede pozitívny žiak, do 14-dňovej karantény ide celá trieda. Ak je však v možnostiach školy, riaditeľ môže žiakom s výnimkou z karantény zabezpečiť prezenčnú formu vyučovania. V prípade, že je v triede pozitívny žiak a zároveň je v triede 100% žiakov s výnimkou z karantény, trieda v tomto prípade pokračuje v prezenčnom vyučovaní.
Kurz na ochranu života a zdravia, ako aj kurzy pohybových aktivít odporúča ministerstvo škole neplánovať. Sú však súčasťou ŠVP. Bude stačiť nekonať tieto kurzy len na základe odporúčania alebo ministerstvo dodatočne rozhodne o ich nekonaní? Je predpoklad, že neskôr sa v tomto školskom roku kurzy budú môcť zrealizovať. Ministerstvo odporúča v súčasnej dobe tieto kurzy neplánovať.
Čo v prípade, ak je žiak zaočkovaný, prípadne má prekonaný COVID-19, ale rodič je pozitívny? Môže žiak prísť do školy? Na str. 16 ŠKOLSKÉHO SEMAFORU sa píše, že ak sa pozitívna osoba vyskytne v domácnosti žiaka, zostáva žiak v karanténe. Áno, môže. V prípade, že má žiak výnimku z karantény, pokračuje vo vyučovacom procese a naďalej navštevuje školu, pokiaľ sa u neho neprejavujú príznaky.
Môžu rodičia sprevádzať prváčika pri jeho nástupe do školy? Áno, rodič prváčika môže sprevádzať pri jeho nástupe do školy. Avšak je na zvážení riaditeľa, akým spôsobom toto sprevádzanie bude organizované. Odporúčame mu teda zvážiť epidemiologickú situáciu v danom okrese, ako aj zabezpečiť dostatočné rozstupy, napríklad naplánovať ich príchod na väčšie časové rozhranie (resp. naplánovať presný čas príchodu jednotlivých prváčikov spoločne s rodičmi). Je potrebné zabezpečiť, aby sa na v jednom priestore nesústredil veľký počet osôb. Takisto je potrebné, aby pri návšteve rodič predložil škole „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti “ pre návštevníka. Tlačivo nájdete na webe ministerstva v časti Školský semafor.
Má škola povinnosť robiť ranný filter? (meranie teploty) Ranný filter povinne vykonáva materská škola podľa § 24 ods. 9 písm. a), b) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Ostatným druhom škôl dôrazne odporúčame vykonávať ranný filter vo všetkých farbách okresov COVID Automatu.
Ak sa škola rozhodne merať teplotu, môže tak urobiť? Čo v prípade ak dieťa, resp. rodič odmietne si dať odmerať teplotu? Pokiaľ riaditeľ rozhodne o vykonávaní ranného filtra (merania teploty) v záujme zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov, je to pre žiakov záväzné. V prípade, že dieťa/rodič si odmietne dať odmerať teplotu, k takejto osobe sa pristupuje, ako keby mala príznaky ochorenia COVID-19. Pokiaľ žiak prišiel do školy v sprievode rodiča, odchádza dieťa v sprievode rodiča domov, ak nepríde spolu s rodičom, je potrebné žiaka umiestniť do izolačnej miestnosti a bezodkladne kontaktovať rodiča.
Ako sa má zachovať škola v prípade, že žiak prichádza do školy bez sprievodu rodiča a nespĺňa kritériá ranného filtra? Má ho škola nechať samého odísť domov? V tomto prípade odporúčame požiadať žiaka, aby si nasadil rúško, umiestniť ho do izolačnej miestnosti (je zriadená v každej škole pre prípad, že sa u žiaka počas vyučovania objavia príznaky COVID-19) a bezodkladne kontaktovať rodiča dieťaťa, aby okamžite dieťa vyzdvihol.
Pokladá sa za prerušenie dochádzky aj víkend? V prípade dokladania „Písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti“ sa do prerušenia dochádzky započítavajú víkendy a aj sviatky. To znamená, že ak napr. chýbal žiak v piatok a prichádza do školy v pondelok, predkladá „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“, pretože ide o prerušenie dochádzky na 3 a viac dní.
Akú maximálnu teplotu môže mať žiak a zamestnanec školy pri vstupe do budovy školy? Ak je vstupujúcemu do budovy nameraná telesná teplota pri prvom meraní 37 C° a viac, meranie sa zopakuje po 5 minútach pokoja. Ak je pri druhom meraní nameraná telesná teplota viac ako 37C°, zopakuje sa ešte raz 3. meranie po ďalších piatich minútach. Ak bude stále telesná teplota viac ako 37C°, nebude mu umožnené zúčastniť sa vyučovania. Ak je prítomný pri vstupe do školy rodič, dieťaťu nebude umožnený vstup do budovy školy. Ak nie je pri meraní teploty prítomný rodič, dieťa si nasadí rúško, bude izolované v izolačnej miestnosti a bezodkladne bude kontaktovaný rodič, ktorý si dieťa okamžite vyzdvihne.
Ak máme v škole súrodeneckú dvojicu navštevujúcu rôzne ročníky a jedno z detí neprejde ranným zdravotným filtrom resp. bude počas dňa izolované, aké podmienky platia pre druhé dieťa, žijúce s ním v spoločnej domácnosti? Usmernenie sa týka vždy konkrétnej osoby. Každú posudzujeme osobitne.
Ako často je potrebné predkladať Vyhlásenie o bezpríznakovosti? Musím ho predložiť každý deň? Vyhlásenie o bezpríznakovosti stačí predložiť pri prvom nástupe do školy a následne po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 3 a viac po sebe nasledujúcich kalendárnych dní (vrátane víkendov a sviatkov). V zmysle COVID Automatu je vyhlásenie o bezpríznakovosti potrebné doložiť vo všetkých farbách okresov okrem zelenej fázy (tam je to však odporúčané).
Predkladá žiak/rodič žiaka prehlásenie o bezpríznakovosti vo všetkých školách a školských zariadeniach (t.j. napr. v ZUŠ, jazykovej škole, CVČ, pri návšteve CPPPaP, CŠPP, nástupe na internát a pod.)? Áno, žiak/rodič musí predkladať „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ vo všetkých školách a školských zariadeniach. 84. Čo sa udeje, ak dieťa zabudne doma „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“? V prípade, že sa škola nachádza v zelenom okrese COVID Automatu, je ďalší postup na zvážení školy. Ministerstvo však odporúča používanie „Písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti“ aj v zelených okresoch. V ostatných okresoch dieťa musí predložiť „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“. Ak si ho zabudne doma, rodič má tri možnosti: 1. odoslať ho škole prostredníctvom ASC agendy (EDUPAGE) alebo e-školy, 2. poslať scan „Písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti“ e-mailom 3. kontaktovať všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý ho bude ďalej usmerňovať.
Ak sa rodič rozhodne, že ospravedlní svoje dieťa z vyučovania, ako dlho ho tak môže ospravedlňovať? Rodič môže svojím rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Pri absencii viac ako 5 po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí predložiť „Potvrdenie o chorobe“ od všeobecného lekára pre deti a dorast, v opačnom prípade pôjde o neospravedlnenú neprítomnosť na vyučovaní, ktorá môže mať za následok zhoršenú známku zo správania, prípadne nutnosť vykonať komisionálne skúšky.
Čo hrozí v prípade, ak dieťa nebude navštevovať školu a rodič ho bude opakovane ospravedlňovať? Hrozí zameškanie preberaného učiva a zhoršenie prospechu žiaka. Samotné podozrenie zo zneužívania ospravedlňovania dochádzky žiaka preskúmava na podnet riaditeľa školy miestne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Kedy je možné využiť pandemickú OČR? Rodič má nárok na ošetrovné (OČR), ak riaditeľ školy alebo miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva rozhodol o prerušení vyučovania v triede žiaka do 11 rokov, alebo ak žiak vyžaduje celodenné ošetrovanie na základe potvrdenia všeobecného lekára pre deti a dorast. Ak rodič nechá žiaka doma na základe vlastného rozhodnutia, nárok na OČR mu nevzniká.
Kedy môže rodič požiadať o test na protilátky? Pokiaľ žiak nebol testovaný PCR testom a nemá výnimku z karantény, môže všeobecný lekár pre deti a dorast indikovať vykonanie testu na protilátky proti ochoreniu COVID-19, najmä: - po ukončení 14 - dňovej karantény žiaka po kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, - po pozitívnom výsledku samotestovania Ag testom.
V prípade, že žiak alebo zamestnanec spĺňa výnimku z karantény, odporúčame rodičovi alebo zamestnancovi, aby o tom informoval školu prostredníctvom formuláru „Oznámenie o výnimke z karantény“ (Príloha č.2 manuálu ŠKOLSKÝ SEMAFOR). Predloženie tohto formuláru je však dobrovoľné.
Som rodič a nechcem, aby môj 9 ročný syn navštevoval školu, lebo sa bojím, že ochorie na COVID-19. Mám nárok na OČR? Ak rodič nechá žiaka doma na základe vlastného rozhodnutia, nárok na OČR mu nevzniká. V prípade potreby zabezpečenia starostlivosti o dieťa tak rodič môže čerpať dovolenku alebo sa dohodnúť so zamestnávateľom na práci z domu (home office).
Môže riaditeľ/učiteľ/ prípadne terénny pracovník testovať deti alebo žiakov v prípade ich záujmu aj s Ag testami, ktoré sú určené na samotestovanie domov? V prípade, že dieťa alebo žiak nemajú možnosť vykonať Ag test doma a rodič prejaví záujem, aby mu riaditeľ/učiteľ/terénny pracovník pomohol pri realizácii samotestovania, môže tak spraviť s písomným súhlasom zákonného zástupcu.
Musí sa vykonávať samotestovanie doma? V prípade, že dieťa alebo žiak nemajú možnosť vykonať Ag test doma, je možné vykonať túto formu samotestovania aj v inom prostredí. Toto je možné len na základe záujmu zo strany zákonného zástupcu a len s jeho písomným súhlasom.
Aký je postup v prípade, že bol domáci antigénový test pozitívny? Komu má rodič túto skutočnosť nahlásiť? V prípade, že antigénový test bol pozitívny, zostáva dieťa doma a je potrebné informovať o tom všeobecného lekára a riadiť sa jeho usmernením. Takisto je potrebné o tom informovať školu alebo školské zariadenie.
Ak mal žiak pozitívny domáci antigénový test, ide do karantény celá trieda? Nie, ak mal žiak pozitívny domáci Ag test zostáva doma len on, nie celá trieda. Je potrebné informovať o tom všeobecného lekára pre deti a dorast a riadiť sa jeho usmernením. Takisto je potrebné o tom informovať školu a školské zariadenie.
Ak bol domáci antigénový test žiaka negatívny, môže o tom rodič vystaviť žiakovi nejakú formu potvrdenia? Dostane na to nejaké tlačivo? Bude výsledok využiteľný aj pri vstupe do iných prevádzok (napr. reštaurácie, bazény, kultúrne zariadenia)? Nie, v prípade, že bol test negatívny, nie je možné si vystaviť žiadnu formu potvrdenia. Potvrdenie o negatívnom výsledku môže byť vydané iba oprávneným subjektom alebo na regionálnom úrade verejného zdravotníctva.
Čo majú urobiť rodičia s použitým samotestom - ako ho majú zlikvidovať? Rodičia postupujú podľa usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré nájdete na webovej stránke health.gov.sk. Likvidácia odpadu po samotestovaní sa uskutočňuje nasledovne: Po dokončení testu vložte všetok použitý obsah testovacej súpravy do plastového vrecka a zlikvidujte prostredníctvom komunálneho odpadu. V prípade doplňujúcich otázok neváhajte kontaktovať MZ SR: infolinka 0800 174 174 alebo e-mail samotestovanie@health.gov.sk.
Môže sa vyučovať telocvik aj v telocvični? Áno, avšak telesnú a športovú výchovu odporúčame organizovať v prípade priaznivých klimatických podmienok v exteriéri (školský dvor, okolie školy, park a pod.) formou, ktorá nepredstavuje zvýšené epidemiologické riziko prenosu infekčného ochorenia COVID-19. Telesnú a športovú výchovu v interiéri odporúčame realizovať s minimalizovaním 19 premiešavania tried.