Pre rozvoj čítania detí a pre rozvoj porozumenia textu sa v našej škole konajú rôzne aktivity, súťaže a kvízy zamerané na čitateľskú gramotnosť, či prácu s textom. Prizývame na besedy literárne osobnosti, ktoré sa snažia vytvárať, ba priam umocňovať pozitívny vzťah ku knihám.
Prvou z aktivít bola beseda o knihách, o ich zrode, histórii a úlohe v rodinách. Žiaci 3. a 4. ročníka prinášali do školy knihy rôzneho zamerania, čítali z nich úryvky, vymieňali si vlastné názory na knihy a vyjadrovali k nim svoj vzťah. Záverečný kvíz s početnými úlohami upútal každého žiaka.
Návšteva obľúbeného spisovateľa Daniela Heviera bola pre deti milým potešením – už len z toho dôvodu, že ich tváre žiarili úsmevom po celý čas, čo známy autor pôsobivo rozprával a prednášal úryvky zo svojej tvorby. Celkom určite nebolo tomu inak ani na ostatných púchovských školách, kde ho tiež srdečne privítali.
Naša knižnica sa vo veľkom podieľa na prezentácií kníh v škole s úmyslom „nalákať“ čoraz viac nových čitateľov. Do mozaiky knižničných podujatí prispela žiačka Natália Feriancová zo 7. A, ktorá si pripravila pútavé rozprávanie o trilógii Elyonova krajina od amerického spisovateľa Patricka Carmana. S prezentáciami následne vystúpili žiačky z 5. A, a to Anetka Gabrišová, Barborka Juhaniaková, Simonka Babčanová, Janka Gabčová a Rebeka Ondríčková. Piatačky oslovilo dvanásť kníh pre dievčatá, ktorých autorkou je britská literátka Jacgueline Wilsonová, a preto sa rozhodli podeliť sa s ostatnými čitateľmi o čaro daných kníh. Cieľom všetkých prezentácií bolo naučiť sa po prečítaní knihy verbalizovať svoje pocity a primerane odpovedať na otázky typu: čím je literárne dielo pre čitateľa zaujímavé, prečo by po ňom mali siahnuť aj iní, čo môže čitateľa najviac nadchnúť a pod.
V škole pasujeme prvákov aj za čitateľov knižnice, kedy sa stávajú jej oficiálnymi členmi. Už sa neviedia dočkať okamihu, kedy sa dozviedia meno „najčitateľa“. Bude to ten, komu za mimoriadnu čitateľskú aktivitu prislúcha patričné ocenenie.
Zaujímavou pre deti bola výstava kníh pod názvom Knižné klenoty v našich rodinách. Deti prinášali do školy skutočné „klenoty“, ktoré očarili aj nás – pedagógov. Boli to rôzne modlitebníky, knihy o výchove v rodine a staré romány. Niektoré boli písané starým gotickým nemeckým písmom – švabachom alebo doplnené poznámkami o narodení, či úmrtí členov rodiny, čím sa stali pomyselnou rodinnou kronikou. Výstava bola spojená so súťažou o knihu s najstarším rokom vydania. Ukázalo sa, že najstaršia prinesená kniha pochádza z roku 1847. Z tých novších si žiaci mohli pozrieť staré vydania Malého Bobeša, Rozprávok starej matere, Sibírôčky, Pikulíka. Aj vďaka tomuto podujatiu sa v povedomí detí rozšíril obraz o knihe a jej postavení v minulosti – o tom, čo pre našich predkov znamenala.
Veríme, že všetky aktivity, ktoré v škole organizujeme v rámci rozvoja čitateľskej gramotnosti, pomáhajú deťom lepšie čítať s porozumením a čítať s radosťou.
CZŠ sv. Margity v Púchove