DŃa 5. júna 2019 sme putovali do krásneho historického mesta Krakov v Poľsku. S požehnaním pána kaplána, dobrou náladou a pekným počasím cesta ubehla rýchlo. Čoskoro sme stáli pred Sanktuáriom Božieho Milosrdenstva v Lagiewnikach. Pred obrazom Božieho milosrdenstva a pri relikviách svätej sestry Faustíny sme sa modlili nielen za úspešné ukončenie školského roka, ale najmä za svojich drahých doma.
Okrem Sanktuária sme obdivovali aj slovenskú kaplnku, ktorá sa nachádza pod Bazilikou Božieho Milosrdenstva. Kaplnka je významným miestom pre nás Slovákov. Je to česť, že máme svoj priestor v samotnom srdci – centre Božieho milosrdenstva. Tu sme počas svätej omše načerpali potrebné milosti a silu pre naše ďalšie putovanie.
Lagiewniky sú čarovným miestom plným ticha, pokoja a Božieho milosrdenstva. Cítiť tam ducha a posolstvo svätej sestry Faustíny. Silným zážitkom bolo aj nahliadnutie do repliky cely – rehoľnej izby sestry Faustíny, ktorá je sprístupnená všetkým ctiteľom tejto svätice. Nachádzajú sa v nej všetky predmety, ktoré používala táto Apoštolka Božieho milosrdenstva.
So stúpajúcou teplotou a našou zvedavosťou sme sa presunuli do historického centra Krakova s očakávaním, čo všetko toto kedysi hlavné mesto Poľska ponúka.
V historickej židovskej štvrti Kazimierz sme sa stretli s pánom sprievodcom, ktorý nás obohatil svojím výkladom a previedol židovským getom so starými synagógami. Pešo, pekne po svojich, sme sa dostali až k hradu Wawel s gotickou katedrálou a hrobkami poľských kráľov. Bol tu aj hradný drak chrliaci oheň. Jeho postava je opradená dramatickou legendou, vďaka ktorej sa stal symbolom Krakova.
Už nie ako pútnici, ale ako králi sme hrdo kráčali po Kráľovskej ceste, po ktorej sme sa dostali až k najfotografovanejšiemu oknu v celom meste. Nachádza sa nad vchodom do biskupského paláca. Za týmto oknom je bývalá pracovňa Jána Pavla II. – z obdobia, keď bol krakovským arcibiskupom.
Vďaka nášmu sprievodcovi sme si o pätnástej hodine mohli pozrieť mini orloj, ktorý za zvuku študentskej hymny Gaudeamus Igitur prezentuje profesorov a zakladateľov Jagelovskej univerzity. Napríklad Kráľa Vladislava II., Hedvigu I. a iných. Ako sme sa dozvedeli, Jagelovská univerzita je druhá najstaršia v strednej Európe a orloj je súčasťou Kolégia Maius.
Keďže nám po prezretí Kolégia trošku oťaželi nohy a „poľské zloté“, bol to ten pravý čas na prechádzku po Rynku Glównym (Hlavnom trhu) na hlavnom krakovskom námestí. Tu sme sa občerstvili každý po svojom a podporili obchodíky so suvenírmi – tradičnými ručne vyrobenými poľskými výrobkami, ako sú napríklad čipky, bábiky či výrobky z kože. Práve najznámejšia budova tržnice Sukiennice je plná týchto suvenírov a šperkov zo striebra a jantáru.
Za zvuku Hejnalu (melódia ohlasujúca otváranie a zatváranie mestských hradieb), znejúceho z veže Mariánskej Baziliky sme s hlavou plnou nových informácií a zážitkov opúšťali Rynek a tešili sa na cestu domov.
Krakov je úžasné mesto, a keďže sme nestihli prebádať všetko čo ponúka – tešíme sa v budúcnosti na jeho ďalšiu návštevu.
Mgr. Iveta Vráblová