Žiaci druhého stupňa na CZŠ sv. Margity od 12. do 16. decembra absolvovali intenzívny kurz anglickej konverzácie. Celý týždeň mali možnosť stráviť každý deň tri vyučovanie hodiny s anglicky hovoriacimi lektormi. Na hodinách počuli autentický jazyk, mali možnosť pohovoriť si po anglicky a osmeliť sa pri komunikácii v cudzom jazyku. Lektori mali pre nich pripravené množstvo rôznych aktivít, súťaží a konverzačných tém. Celý týždeň bol pre žiakov veľkým prínosom.
Všetci traja, Guy Cheetham, Anne Kathy Morgan a Corey Gilmore, sa s nami v rozhovore podelili o svoje skúsenosti s vyučovaním angličtiny, aj o svoje dojmy z našej školy a zo Slovenska.
1. Stručne sa nám predstavte. Odkiaľ ste? Kde ste študovali? Kde práve teraz žijete a pracujete?
Guy Cheetham: Volám sa Guy, som z mesta Hereford v Anglicku. Hereford je známy pestovaním jahôd, ktoré sú najlepšie v celej krajine. Študoval som právo a politológiu na univerzite vo Walese. Teraz žijem a pracujem na Slovensku.
Anne Kathy Morgan: Volám sa Anne Kathy Morgan a som učiteľka anglického jazyka. Pochádzam z mesta Blackpool v Anglicku. Študovala som anglický jazyk a literatúru a znakovú reč pre nepočujúcich. Žijem v Bratislave a vďaka svojej práci cestujem po Slovensku a Českej republike.
Corey Gilmore: Pochádzam zo Spojených štátov, konkrétne z Texasu. Na univerzite som študoval hudbu. Teraz žijem v Prahe, v Českej republike.
2. Prečo ste sa rozhodli učiť angličtinu v zahraničí?
G. Ch.: Pred ôsmimi rokmi som sa vo svojom živote rozhodol pre radikálnu zmenu. Odišiel som z práce v oblasti právnickej literatúry a začal som učiť anglické právo v Moskve, v Rusku. Pred šiestimi rokmi som sa presťahoval na Slovensko, kde som začal učiť angličtinu. Mojou túžbou bolo žiť a pracovať v čo najväčšom počte krajín, a učenie angličtiny mi to umožňovalo. Nakoniec som ale zostal na Slovensku!
A. K. M.: Pätnásť rokov som pôsobila ako školiteľka vo firmách a pätnásť rokov som pôsobila na katedre angličtiny. Tiež som sa venovala žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Chcela som svoje schopnosti využiť aj v zahraničí a venovať sa deťom a mladým ľuďom.
C.G.: Vyučovanie angličtiny mi otvorilo dvere do zahraničia a umožnilo mi žiť v novej krajine.
3. Čo vás motivovalo stať sa učiteľom? Čo vás na tejto práci najviac baví?
G. Ch.: Veľmi rád učím. K učeniu som sa dostal prirodzenou cestou, súvisí s mojimi schopnosťami a záujmami. Na učení je najkrajšie vidieť prínos, ktorý vaša práca žiakom dáva. Môžete v živote mladých ľudí veľa zmeniť.
A. K. M.: Pre mňa bol motiváciou môj syn, ktorý má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Najskôr som sa musela sama naučiť to ako ho viesť, ako mu otvoriť myseľ a pomôcť mu učiť sa. Najkrajším momentom pri učení je, keď v detských očiach vidíte, že sa chcú učiť.
C. G.: Počas prvého roku na univerzite som učil v letnom hudobnom tábore. Vtedy som si uvedomil, že učenie je to, čo chcem v živote robiť. Mám radosť z toho, keď žiaci, ktorí sa s jazykom trápia, mu nakoniec porozumejú aj vďaka tomu, že som pre nich dokázal nájsť nový spôsob výučby.
4. Ako prebiehajú kurzy angličtiny? Akým témam sa venujete?
G. Ch.: Naše kurzy prebiehajú v rámci bežného školského dňa a pozostávajú zo šiestich hodín anglickej konverzácie. Kurzy vždy vedú rodení anglicky hovoriaci lektori - to je veľmi dôležité. Používame rôzne metódy ako sú rolové hry, dramatizácie, diskusie, otázky a odpovede. Chceme, aby sa žiaci pri rozprávaní cítili sebaisto, preto ich neopravujeme. Myslíme si, že robiť chyby pri rozprávaní nie je prekážkou.
5. Čo je podľa vás pri učení cudzieho jazyka najdôležitejšie?
G. Ch.: Chuť, entuziazmus a motivácia. Keď toto všetko máte, stačí už len na sebe tvrdo pracovať.
A. K. M.: Najdôležitejšie je rozvíjať svoju sebadôveru a myslenie. Cudzí jazyk pomáha človeku dohovoriť sa po celom svete, študovať alebo žiť v zámorí, rozširuje možnosti zamestnania sa. Celý proces začína prvým krokom, a tým je chuť učiť sa.
C. G.: Myslím si, že najdôležitejšie v procese učenia sa nového jazyka je vziať jazyk čo najskôr z triedy a uplatniť ho v reálnom živote. Pretože keď jazyk používate v reálnom svete, vidíte zmysel, ktorý pre vás ten jazyk má.
6. Ako vnímate žiakov v našej škole?
G. Ch.: Boli úžasní. Môžeme prísť znovu?
A. K. M.: Úroveň angličtiny vašich žiakov je veľmi dobrá. Deti sa učia s nadšením. Počas tohto týždňa sa osmelili v rozprávaní. Bolo mi cťou a potešením učiť na vašej škole.
C. G.: Myslím si, že žiaci sú zdvorilí a aktívni. Majú k učeniu pozitívnu prístup, čo je veľmi dôležité.
7. Čo sa vám na Slovensku najviac páči?
G. Ch.: Knedľa. :)
A. K. M.: Mám rada kultúru, ľudí a hlavne slovenské tradície.
C. G.: Toto je moja prvá návšteva Slovenska. Ľudia sú tu veľmi milí a krajina je krásna.
8. Čo vám chýba z rodnej krajiny?
G. Ch.: Ryba s hranolčekmi, och, a samozrejme moje deti!
A. K. M.: Chýba mi rodina a moja záhradka.
C. G.: Najviac mi chýba rodina. A potom asi texaské jedlo.
9. Čo robíte, keď práve neučíte? Aké sú vaše záľuby?
G. Ch.: Mojou veľkou vášňou je plávanie.
A. K. M.: Vo voľnom čase rada zájdem do galérie, do kina, alebo navštívim kultúrne a historické pamiatky. K mojim záľubám patrí plávanie, prechádzky, čítanie a cestovanie.
C. G.: Vo voľnom čase sa učím programovať. Tiež rád skladám hudbu, čítam a trávim čas s priateľmi.
Zhovárala sa Mgr. Katarína Huťová